Dr. Jonida Xhyra-Entorf: Përkthyese dhe mësuese për gjuhët shqip dhe gjermanisht
 

Botime

Libra:

Buch

Botimi i recensionit bėhet me miratimin e Shtėpisė Botuese Harrassowitz, Wiesbaden

Kthesat politike dhe sociale tė viteve 90 nė Shqipėri dhe Kosovė sollėn me vete dhe ndyrshimin e konteksteve letrare e kulturore nė tėrė hapėsirėn shqipfolėse. Pikėrisht kėto tė fundit bėnė tė mundur qė autorė dikur tė ndaluar, mes tė cilėve edhe autori nė eksil Martin Camaj, tė gjejnė vend nė skenėn e letrave shqipe. Trajtimi i krijimtarisė letrare tė Camajt, veēanėrisht i prozės sė tij fokuson si tematikė themelore botėn e malėsorit, gjė e cila gjen shprehje nė tė qenit malėsor. Analiza e tėrė materialit gjuhėsor bazohet nė njė sistem binar tė dyfishtė, i cili ravijėzohet nė makrokozmosin e botės shqiptare dhe nė mikrokozmosin e botės malėsore. Ky sistem shėrben si ngrehinė pėr analizėn semantike, e cila shtjellohet pėrmes izotopive „natyrore“, „ekonomike“, „historike“ dhe „kulturore“. Kjo lloj analize mundėson ngėrthimin e aspektit socio-kulturor dhe dėshmon qė koncepti mal tek Camaj ėshtė njė fjalė ēelės, e cila nė prozėn e tij ėshtė përvijuar nė mėnyrė plastike, komplekse e nė lėvizje, brenda mjedisit social e ekonomik, nė njė kuadėr historik dhe me specifikėn kulturore pėrkatėse. Nė mėnyrė tė pėrmbledhur koncepti i mėsipėrm ėshtė njė copėz vendlindje e marrė me vete nė eksil.

Aspekte socio-kulturore nė prozėn e Martin Camajt. Një analizë në kuardrin e semantikës interpretative (Albanische Forschungen 24). Harrassowitz), Wiesbaden 2006. ISBN: 3-447-05410-7.
<<Recension>>


Artikuj:

»

Die sonderbare Sprache einer sonderbaren Welt. In: Newsletter Albanien, 29. 2001, S. 12-13.

»

Kundėrvėnie dhe zhvendosje kuptimore. In: Filologji 9. Universiteti i Prishtinės, Prishtinė, 2001, S. 127-144.

»

Paradigma e lėvizjes tek Gjahu i malėsorėve tė K. Kristoforidhit. In: Pėrmbledhje me studime pėr Kostandin Kristoforidhin, Universiteti Aleksandėr Xhuvani, Elbasan, 2002, S. 186-206.

»

Studimi Shqipėria venedikase i historianit Oliver Jens Schmitt. In: Studime historike 3-4, Instituti i historisė, Tiranė, 2003, S. 15-35.

»

Semantika e dashurisė nė poemėn Kėngėt e Milosaos tė Jeronim De Radės. In: Seminari XXII ndėrkombėtar pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturėn shqiptare, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė 2003, S. 22-29.

»

La semantica della perfezione. In: V Seminario internazionale di studi italo-albanesi. La figura e l'opera di Girolamo de Rada. Universitą della Calabria, ottobre 2003, S. 75-81.

»

Semantika e vetmisė. In: Seminari XXIV ndėrkombėtar pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturėn shqiptare, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė 2005, S. 82- 88.

»

Studimi mbi levantinėt i historianit Oliver Jens Schmitt. (erscheint in Kürze).

»

Eine vergleichende Betrachtung der Reden zweier Diktatoren. (erscheint in Kürze).