Dr. Jonida Xhyra-Entorf: Përkthyese dhe mësuese për gjuhët shqip dhe gjermanisht
 

Pėrkthime me shkrim


Pėrkthime me shkrim

Pėrkthimi me shkrim nėnkupton transmetimin e njė materiali (kryesisht tė shkruar) nga njė gjuhė qė shėrben si pikėnisje nė njė gjuhė tjetėr tė synuar. Njė pėrkthim cilėsor i fiksuar me shkrim kushtėzon domosdoshmėrisht jo vetėm tė kuptuarit e pėrmbajtjes, por edhe korrektėsinė dhe dhuntinė e tė shprehurit gjuhėsor.


Pėrkthimet e dokumenteve dhe certifikatave qė ofroj unė ruajnė me rigorozitet edhe paraqitjen formale, gjė qė e rrit ndjeshėm pranueshmėrinė e tyre tek autoritetet pėrkatėse.


Unė ju ofroj njė spektėr tė gjerė pėrkthimesh nga fusha tė ndryshme, tė cilat pėrkthehen personalisht prej meje.


Unė mund tė pėrkthej pėr ju ndėr tė tjera:

»

Dėftesa, certifikata e vėrtetime zyrtare tė ēdo lloji (pėrkthimet ruajnė besnikėrisht formatimin fillestar dhe vulosen me vulėn e betimit)

»

Tė gjitha llojet e korrespondencės

»

Projekte, referate, botime

»

Broshura, udhėzues pėr pėrdorimin e aparateve ose tė medikamenteve etj.

»

Faqe nė internet

...e tė tjera materiale sipas kėrkesės.


Cilėsia e pėrkthimeve tė ofruara garantohet edhe nga mundėsia e kėshillimit me njė specialist pėr fushat e mėposhtme:

»

Kimi industriale

»

Juridiksion

»

Mjekėsi dhe farmaci

»

Politikė

»

Ekonomi dhe financė

»

Shkenca shoqėrore e sociale

...dhe pėr fusha tė tjera sipas kėrkesės.


Nė rast se keni pyetje tė tjera ose dėshironi njė ofertė konkrete, ju lutem mė kontaktoni.