Dr. Jonida Xhyra-Entorf: Përkthyese dhe mësuese për gjuhët shqip dhe gjermanisht
 

Mėsimi i gjuhės


Mėsimi i gjuhės

Njė integrim nė Europė nuk mund tė mendohet pa marrė parasysh shumėgjuhėsisė dhe kulturat rajonale europiane, tė cilat deri para pak kohėsh ishin pak ose aspak tė njohura. Kjo perspektivė pėrforcon dhe pozitėn e gjuhės shqipe brenda kuadrit europian.

Unė zotėroj njė pėrvojė disavjeēare nė mėsimdhėnien e shqipes si gjuhė e huaj nė bashkėpunim me universitete e institucione tė ndryshme. Dija e fituar nė praktikė nė mėsimdhėnien e gjermanishtes si gjuhė e huaj, shfrytėzimi i vazhdueshėm i literaturės sė specializuar dhe mbrojtja e titullit shkencor nė fushėn e semantikės e plotėsojnė mė mirė pėrvojėn e mėsipėrme.

Nė mėsimin e gjuhės unė transmetoj nė mėnyrė metodike njohuri aktive (tė folurit) e pasive (tė kuptuarit) tė gjuhės duke pėrforcuar natyrisht bazėn e njohurive ekzistuese nėse ka tė tilla. Varėsisht prej gjendjes sė njohurive ekzistuese mėsimi zhvillohet me ndihmėn e librave tė ndryshėm pėr mėsimin e gjuhės, teksteve e materialeve tė pėrzgjedhura audiovizive si dhe materialit tė konceptuar prej meje. Pėrmbajtja e kursit dhe shpeshtėsia e tij u pėrshtaten konkretisht nevojave individuale e synimeve tė të interesuarve (qofshin kėta individė apo grupe).


Në rast se keni pyetje të tjera ose dëshironi një ofertë konkrete, ju lutem më kontaktoni.