Dr. Jonida Xhyra-Entorf: Përkthyese dhe mësuese për gjuhët shqip dhe gjermanisht
 

Honorare

Llogaritja e honorareve varet nga shėrbimi i dėshiruar.


Pėrkthimet me shkrim:
Honorari llogaritet nė varėsi nga gjatėsia, vėshtirėsia dhe qėllimi i pėrdorimit tė materialit qė duhet pėrkthyer. Pėrllogaritja e gjatėsisė sė tekstit, bazuar nė 55 takte tė tastaturės pėr ēdo rresht (si takt konsiderohen jo vetėm shkronjat, por dhe boshllėqet midis tyre), kryhet me ndihmėn e njė programi special pėr kėtė qėllim. Pėr ēertifikata, vėrtetime zyrtare (vulėn e betimit) dhe pėrkthime nė sasi tė paktė rreshtash ekzistojnė ēmime fikse. Nė disa raste mund tė vendoset pėr ēmimin me marrėveshje.


Pėrkthimet me gojė:
Llogaritja bėhet mbi bazėn e sasisė sė orėve ose tė ditėve, nė varėsi nga shkalla e vėshtirėsisė dhe mėnyra e pėrkthimit. Shpenzimet shtesė, ndėr tė tjera pėr fjetje, ushqim e transport do t'i shtohen llogarisė sipas tė drejtės gjermane.


Mėsimi i gjuhės:
Orėt e mėsimdhėnies llogariten sipas kohėzgjatjes, vėshtirėsisė dhe dendurisė. Shpenzimet shtesė, ndėr tė tjera pėr fjetje, ushqim, transport e materiale, do t'i shtohen llogarisė sipas tė drejtės gjermane.


Kushtet e pėrgjithshme tė biznesit